Print Friendly, PDF & Email

EBATÄPNE MARSRUUT

Bussifirma ja bussijuht peavad tööd vastuvõttes teadma täpset marsruuti, milleks buss tellitakse - et veenduda, kas tellitud marsruut on nõuetekohaselt sõidetav!

Eesti Reisibussid MTÜ meeskonnal on olnud juhus, kus Põhja Harjumaal tellisid paar õpetajad oma klasside jaoks bussi. Kui sõit peale hakkas selgus marsruut "Lätti".

Kui soovis bussijuht teada "Kuhu te soovite sõita!" tuli vastus Lätti ja käsk sõitma hakata.

Läti on väga suur riik - sinna sõites peab arvestama et kindlasti on vaja teha 1 või 2 pausi (kui 1 siis vähemalt 45 minutit või kui 2 siis 15 + 30 minutit). Teiselt peab arvestama klient et kui bussijuht on reisijad peale võtnud peale 6:00 hommikul tohib ta selle 18 tunni jooksul, mis päeva lõpuni on jäänud roolis olla 12 tundi. Kui buss on alustanud sõitu aga varem, näiteks kell 5:55 - siis tohib bussijuht roolis olla kuni 10 tundi!

Tellida buss üheks päevaks Lätti, siis peab arvestama olukorraga et reeglina on vaja kas kahte juhti - või vahepeal pikka pausi mis kestab vähemalt 9 tundi.

SÕIDU MUUTMINE TEEKONNAL

Sõidu muutmine teekonnal peab olema bussifirmaga kokkulepitud varem, et selline olukord võib juhtuda!

Jah, teel olles on õigus kliendil paluda "teekonna muutmist", kuid sellega võib kaasneda täiendav kulu. Teekonna muutumine pikemaks peab olema alati bussifirmaga kooskõlastatud, sest kunagi ei tea, kas teid teenindavat bussi ootab äkki juba järgmine klient. Suveperioodil on tihti olukord, kus buss läheb juba poole tunni või tunnipärast järgmist klienti teenindama. Seega üldiselt ei ole planeerimata teekond lubatud, või kui on olukord - kus see võib juhtuda, tuleb juba eelnevalt kokku leppida!

SÕIDU ALUSTAMINE JA LÕPETAMINE

Tihti on bussijuhid hädas olukorraga, kus sõit algab ühest kindlast kohast, näiteks Tallinnas Olympia hotelli ees, kuid tagasitulles tahavad kõik kliendid kusagil hakata maha minema. Selline olukord ei ole lubatud, see tekitab kaasreisijate seas pahameelt, sest iga peatus on täiendav aja ja kütusekulu, millega bussifirma pole teile hinda tehes arvestanud.

Kuldreegel on: sõit algab ja lõpeb samas kohas, ilma täiendavate peatustega. Kui nähakse täiendavaid peatusi ette, siis tuleb sellest sõitu tellides kohe kokku leppida!

Lihtne näide: Tartu - Tallinn teekond on: 184 km pikk ja võtab hinnanguliselt 2:20 minutit sõiduaega (+15 eksimuslik varu), kui aga palutakse et paari reisija pärast on vaja põigata läbi Paidest? kasvab teekond 197 kilomeetrile ning sõiduaeg kasvab 15 minutit. See on hinnanguliselt 20 - 25 € lisakulu!