Eesti Reisibussid

Tegutses 2010 - 2021

Print Friendly, PDF & Email

Tänapäeval tehakse suuri vigu arvete esitamisel, riskides asjaoluga et targal kliendil on õigus ebakorrektselt esitatud arvest loobuda.

Teenuse arve tuleb väljastada esimesel võimalusel kokkuleppelt enne teenuse osutamist või peale teenuse osutamist.

Arve tuleb esitada mõistliku aja jooksul, mis on vaikimisi ühe nädala jooksul (seaduse järgi "esimesel võimalusel") - kuid mitte hiljem kui ühe kalendrikuu pärast (seaduse järgi "mõistliku aja jooksul").

ESITATUD TEENUSARVE PEAB OLEMA KORREKTNE! EBAKORREKTSE ARVE PUHUL ON ÕIGUS TEENUSE SAAJAL LASTA ARVE RINGI VORMISTADA - NÕUDES ARVE KORREKTSUST! EBAKORREKSTELT ESITATUD ARVEST ON ÕIGUS KLIENDIL TAGANEDA, ISEGI KUI ON TEENUSE KVALITEETSELT KÄTTE SAANUD!

 

SISERIIKLIK JUHUVEDU ON "SÕITJATE VEDU"

Eestis teenindades kliente on teenuse nimetus "sõitjate vedu". Me oleme kohanud palju arveid, kus on juhuvedu, bussivedu, transport, reisijate vedu, vedu - kuid need ei ole korrektsed teenuse liigid. Bussifirma on taotlenud endale "sõijate veo" loa ja teeb sõitjate veo teenust.

Mis seal vahet? Suur vahe on. Reisijate vedu on teenus mida korraldavad reisikorraldajad. Nad tellivad endale bussi ja panevad sinna reisijad peale ning see ongi reisijate vedu. Bussifirmal endal ei ole õigust reisi korraldada. Tema ainult võtab reisijad peale viib sinna kuhu klient soovib "juhuvedu". Sellise teenuse nimi on SÕITJATE VEDU.

 

PAKKUMINE KÄIBEMAKSUGA VÕI ILMA - ERAISIKULE VÕI ÄRIISIKULE
Oluline on ka korrektselt esitatud pakkumine. Kui teenusepakkuja on teinud pakkumise kliendile näiteks Tallinn - Tartu "sõitjate vedu" teenuse puhul 450 eurot. Ning ei ole lisakommendaariks kirjutanud hind sisaldab käibemaksu või hinnale lisandub käibemaks, siis vaikimisi hinnale ei tohi lisada käibemaksu ja arvele tuleb märkida 375 eurot + 75 eurot käibemaks (20%) ehk summa 450 eurot. Hinnapakkumises on oluline ära märkida mis tahes kliendile (eraisikule või juriidilisele isikule) kas hind sisaldab käibemaksu või hinnale lisandub käibemaks. Kui tellijaks on eraisik keegi Mati või Kalle või Gustav, ta ei ole edastanud teile oma registrikoodi vms. tuleb hind esitada alati lõplikult ehk koos käibemaksuga. Kui klient on äriettevõte võib hinna ja on korrektsem hinda esitada näiteks summa 375 eurot (hinnale lisandub käibemaks).

 

REKVISIIDID

Teenuse pakkuja on kohustatud märkima alati enda rekvisiidid arvele, ning juriidilise isiku nimele lisaks ka äriregistri numbri, aadressi ja uurima välja kas teine osapool on käibemaksukohuslane kui on, siis ka käibemaksu kohuslase number.

 

RAHVUSVAHELINE JUHUVEDU ON "RAHVUSVAHELINE SÕITJATE VEDU"

Teenus ei tohi olla bussivedu Lätti või reisijate vedu Poola oleme kohand kus on Transport Riiga!

Rahvusvahelise sõitjate veo puhul tuleb märkida sõidu alustamise ja sõidu lõpetamise kuupäev (sõidu ajavahemik). Sammuti on oluline märkida teenuse alguse ja teenuse lõpuriik! Käibemaksu seadus annab soodustusõiguse ravusvahelisele sõitjate veole ainult juhul kui on algusriik ja lõpuriik erinevad!

Lihtne näide: Hommikul korjab Pärnust väljuv buss kliendid peale ja viib nad Jurmala veeparki. Õhtuks on sõit lõppenud ja kõik reisijad õnnelikult kodus tagasi. Kui selline teenus pannakse arvele:
"Rahvusvaheline sõijtate vedu EESTI - LÄTI - EESTI" kuupäev on 30.09.2014 (ehk üks päev), siis tuleb tasuda 20% käibemaksu ja ei kehti käibemaksu soodustus!

Kui aga on arvel kaks rida:
1. Rahvusvaheline sõitjate vedu EESTI - LÄTI ja 2. Rahvusvaheline sõitjate vedu LÄTI - EESTI, siis on käibemaksu suurus 0%.

 

KÄIBEMAKSU SUURUS 0% VÕI KÄIBEMAKSU VABA

Eestis käibemaksukohuslaseks registreerinud bussifirmad ei saa kasutada rahvusvahelisel sõitjate veo arvel sõnapaari "käibemaksu vaba". Jah tulemus on sama, kuid tuleb siiski märkida "käibemaksu suurus 0%".

Lisaks on kohustatud rahvusvahelise sõitjate veo teenusepakkuja märkima käibemaksu seadusest tuleneva viite (alates 01.01.2013) on need muutunud!

 

Üldjuhul piisab kui märgite näiteks: KMS §10.4.4. (Osutatakse väljaspool Eestit reisijateveo teenust, kaasa arvatud reisijate isikliku pagasi ja isikliku transpordivahendi vedu.)

Täpsemad viited leiate Maksu- ja Tolliameti kodulehelt:

http://www.emta.ee/index.php?id=32832

 

RAHVUSVAHELISELE ARVELE MÄRGITAVAD VIITED

Bussifirma saab esitada arveid millel on "rahvusvaheline sõitjate vedu" - nagu eespool mainisin ebakorrekne on kirjutada "rahvusvaheline reisijate vedu", seda saab kirjutada reisifirma ja ei tohi kirjutada ka "transport Lätti", transport on kaubavedu, kus pole inimesi!

 

Arvele märgitav käibemaks on "Käibemaksu suurus 0%" ei ole käibemaksu vaba või maksuvaba.

 

Arvele tuleb märkida riigid: algusriik ja lõpuriik Eesti - Läti täpsustavalt võib märkida ka täpsema sihtkoha. Ebakorrektne on märkida Tallinn - Valmiera - Tallinn.

 

Arvele tuleb märkida sõidukuupäevad alguskuupäev ja lõpukuupäev, kui välismaalt tullakse samal päeval tagasi, tuleks teha kas kaks eraldi arvet või märkida teenused eraldi reana!

 

Maksu- ja Tolliametil on õigus korduva rikkumise eest või valesti esitatud arvete puhul teha tagant järgi käibemaksu nõue kuni 7 aastat.