Print Friendly, PDF & Email

Sageli on bussi tellides, kliendid ehk busside tellijad segaduses, miks nad ei tohi näiteks asju bussi jätta. Või miks tahab ka bussijuht vahest sööma minna, või pausi teha! Tihti palutakse teha näiteks "bentsuka" peatus, kus reisijad voorivad bussi ja bussist välja ning juht on "kättesaadav" kogu puhke aja. Tegelikult kui läheb klient bussist välja, peab saama ka bussijuht puhkama!

VALVEAEG EI PULE PUHKEAEG!

Buss jääb näiteks tanklas seisma, siis lähevad kõik reisijad välja ja bussijuht lukustab bussi vähemalt ettenähtud puhkeajaks!


Buss sõidab praamile (Saaremaale, Hiiumaale) siis on sageli olnud olukordi kus üks reisija ei soovi minna praamil bussist välja. See on olukord kus ei saa ka bussijuht teha oma "kohustuslikku" pausi - ning võib juhtuda, et enne kui buss jõuab sihtkohta saab aeg täis ja bussijuht jätab bussi teeäärde seisma, palub kõikidel reisijatel bussist lahkuda - ning läheb 45 minutiks pausile!

 

Ühe juhiga tohib buss sõita järjest 4,5 tundi. Selle järel peab ta tegema vähemalt 45 minutilise pausi (paus tähendab seda, et bussijuht paneb bussi lukku ja läheb bussi juurest minema!)

Kui aga marsruut näeb ette peatusi, siis tohib bussijuht oma vaheaega poolitada ja võtta selle välja kahes osas 15 minuti + 30 minutit (teine osa ei tohi olla lühem kui 30 minutit), mis tähendab et pausi ei saa võtta välja vastupidiselt 30 + 15 minutit!, kui esimene paus on näiteks 15 - 44 minutit, siis teine paus peab olema ikkagi vähemalt 30 minutit!

 

MARSRUUT

Bussijuhil peab olema enne sõidu algust teada täpne marsruut, mille järgi ta saab välja arvutada oma päeva pikkuse, sõiduajad, puhkeajad ja lõunapausid.

Kui bussijuht on kliendi käsutuses kuni 6 tundi, ei ole "lõunapaus" kohustuslik
Kui bussijuht on kliendi käsusutuses 6-9 tundi, tuleb teha "lõunapaus" vähemalt 30 minutit (esimese kuue tunni jooksul)
Kui bussijuht on kliendi käsutuses 9-12 tundi, tuleb teha "lõunapaus" vähemalt 45 minutit (esimese kuue tunni jooksul)
Kui bussijuht on kliendi käsutuses kuni 15 tundi, tuleb teha vähemalt 2 45 minutilist launapausi, millest esimene on esimese 6 tunni jooksul!

Miks on see teadmine vajalik!

Sageli tellitakse bussid kusagile firmapeole ja palutakse bussijuhtidel oodata bussis, ilma et nad saaksid käia "lõunapausil", "vaheajal". Kui on selline olukord, siis peab olema bussijuhil ligipääs "lõunale". Loomulikult lõuna eest ei pea klient maksma, selleks on juhile määratud päevaraha - kuid olukorda, kus öeldakse, et siin sööklas teile kahjuks kohta ei ole - ei tohi olla!